یکی از مواد پرکاربرد در صنایع مختلف، اسید نیتریک یا اسید ازته نام دارد. این ماده مایعی خورنده و بسیار قوی است که به نام جوهر شوره نیز شناخته می شود. این ماده در صورت خالص بودن بی رنگ است و اگر به صورت محلول باشد رنگ قهوه ای مایل به زرد خواهد داشت. جوهر شوره به راحتی در آب حل می شود و دارای بویی بسیار تند نیز می باشد.

سمی بودن، حلال بودن در آب، خورنده بودن، قدرت بالای اسیدی و … از مهم ترین ویژگی های این اسید می‌باشد. به دلیل خورنده بودن این ماده باید حتما آن را در مخزن های شیشه ای، استیل و یا آلومینیومی نگهداری کرد. محل نگهداری آن ها نیز باید خشک و سرد باشد. از بهترین مراکز معتبر در زمینه ی تولید این ماده می توان به اسید نیتریک شیراز اشاره کرد.

برای تولید این ماده می توان از دو روش کاربردی استفاده کرد.

در اولین روش باید نیترات پتاسیم را با اسید سولفوریک واکنش داد. به جای نیترات پتاسیم می توان از نیترات سدیم نیز استفاده کرد. این واکنش بسیار گرما زا است. در این روش اسید به صورت بخار از محل واکنش خارج می شود.

در روش دوم باید بین نیتروژن و اکسیژن واکنش انجام داد. این واکنش باید در کوره های منحصر به فرد و خالص انجام شود. با این واکنش گاز دی اکسید نیتروژن به وجود می آید که به وسیله ی آب جذب می شود و اسید نیتریک ساخته می شود.

 

کاربرد های مهم اسید نیتریک

همانطور که بیان کردیم اسید نیتریک یکی از پرکاربردترین مواد در صنایع مختلف می باشد. از مهم ترین و رایج ترین کاربردهای آن می توان به موارد زیر اشاره کرد.

کشاورزی

یکی از مهم ترین کاربرد های اسید نیتریک در صنعت کشاورزی برای تهیه ی کود های شیمیایی می باشد. کودهای مخلوط، نیترات، نیتروفسفات و … را می توان به وسیله ی جوهر شوره تهیه کرد. علاوه بر این کود ها، کود نیترات آمونیوم نیز به وسیله ی این ماده تهیه می شود.

جداسازی فلزات

برای جداسازی و حذف فلزاتی مانند نیکل، مس، طلا، نقره و … می توان از اسید نیتریک استفاده کرد. این اسید به راحتی می تواند عمل جداسازی را انجام دهد. به طور مثال می توان طلا را از قطعات الکتریکی روکش شده به وسیله ی طلا، جدا کرد. پین ها و برد ها از این قطعات الکترونیکی می باشند.

شست و شو

یکی دیگر از کاربردهای رایج اسید نیتریک ، استفاده آن در شست و شو می باشد. زیرا این ماده با توجه به ویژگی هایی که دارد، می تواند فلزات را به خوبی در خود حل کند.

تهیه تیزاب سلطانی

برای حل کردن پلاتین و طلا باید از تیزاب کمک گرفت. این ماده به وسیله ی جوهر نمک و اسید نیتریک ساخته می شود. به همین سبب یکی از کاربرد های جوهر شوره تهیه و ساخت تیزاب سلطانی می باشد. در واقع می توان بیان کرد که یکی از کاربرد های مهم جوهر شوره، بازیابی فلزات گرانبها می باشد.

اسید نیتریک علاوه بر موارد بالا کاربرد های دیگری مانند موارد زیر دارد.

تهیه ترکیبات آلی نیتروژن، استفاده در سوخت موشک، آبکاری، تولید مواد منفجره، تولید دارو، استفاده در صنایع شیرسازی و … از دیگر موارد کاربرد این ماده ی ارزشمند می باشد.

موارد ایمنی در مورد جوهر شوره

افرادی که با ماده اسید نیتریک سروکار دارند باید در مورد خطرات آن آگاهی داشته باشند، تا به خوبی موارد ایمنی را رعایت کنند. این ماده بسیار کاربردی و ارزشمند است اما باید توجه ویژه ای به خطرات آن نیز داشت. از مهم ترین موارد ایمنی در مورد نیتریک اسید می توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • به هیچ عنوان نباید ماده اسید نیتریک خورده شود. نیتریک اسید در صورت خورده شدن می تواند عوارض زیادی را به همراه داشته باشد. سوختگی دهان، حالت تهوع، بیهوشی و … از عوارض خوردن آن می باشد. اگر فردی به اشتباه این ماده را خورد باید حدود ۳۰۰ میلی لیتر آب به او داد. البته اگر بیهوش نباشد و در سریع ترین زمان او را به پزشک رساند.
  • افرادی که با این ماده کار می کنند باید حتما از عینک های مخصوص استفاده کنند. زیرا ماده اسید نیتریک اگر با چشم افراد تماس داشته باشد ممکن است باعث تورم، سوختگی چشم، نابینایی و … شود. اگر این اتفاق برای فردی افتاد باید سریعا چشم ها را برای ۳۰ دقیقه در آب گرم شست و شو دهد و به پزشک مراجعه کند.
  • همانطور که بیان کردیم، این ماده بسیار خطرناک است. به همین سبب حتما باید در زمان کار با اسید نیتریک از لباس های مقاوم و دستکش استفاده کرد. زیرا اگر این ماده با پوست افراد تماس داشته باشد می تواند باعث ایجاد زخم، ایجاد لکه و اگر غلیظ باشد، سبب مرگ فرد شود.
  • تنفس بخار این ماده بسیار خطرناک است. به همین سبب حتما باید از ماسک های فیلتر دار استفاده کرد. سرفه، سوختگی گلو، احساس خفگی و … از مهم ترین عوارض تنفس بخار اسید نیتریک می باشد.
  • جوهر شوره می تواند گرمای زیادی را تولید کند به همین سبب باید در زمان نگهداری از آن دقت کرد که در کنار مواد قابل احتراق نباشد. در غیر این صورت ممکن است باعث آتش سوزی شود.

 

شرکت های زیادی در زمینه ی تهیه و تولید مواد شیمیایی، پلیمری، دارویی و … مشغول به کار هستند. بازرگانی آلکا اکسیر با هدف تامین نیازهای کارخانه ها تاسیس گردیده که از همان بدو شروع به کار، توانسته نظر بسیاری از کارخانه ها را به خود جلب کند. این امر به دلیل کیفیت بالای مواد اولیه، تهیه ی به موقع مواد مورد نیاز و خدمات فروش توسط این شرکت می باشد.

فعالیت این شرکت حوزه های مختلفی را در بر می گیرد. گاز و پتروشیمی، آرایشی و بهداشتی، چرم و نساجی، مواد غذایی، آبکاری، دارویی، چسب و … از مهم ترین حوزه های فعالیت این شرکت می باشد که در تمام این زمینه ها رزومه ی بسیار عالی دارد.

به منظور سفارش اسید نیتریک شیراز می‌توانید از طریق شماره‌های درج شده با ما در تماس باشید.