متانول ماده‌ای بی‌رنگ است که فراریت بسیار بالایی دارد. این ماده به نام‌های متیل هیدرات، الکل چوب، متیل الکل و … نیز شناخته می‌شود. این ماده اولین بار در سال ۱۹۱۳ تهیه شد. فرمول این الکل به صورت CH3OH می‌باشد. یکی از ویژگی‌های خاص این الکل، بوی تند و تیز و قابل اشتعال بودن آن می‌باشد. متانول بسیار سمی است و برای نوشیدنی‌های الکلی به هیچ عنوان از آن استفاده نمی شود.

از این ماده مؤثر می‌توان مواد شیمیایی مختلفی تهیه کرد. متیل ترت بوتیل اتر، اسید استیک و … از مهم‌ترین موادی هستند که می‌توان به‌وسیله متانول به دست آورد.

بسیاری از افراد متانول را با اتانول اشتباه می‌گیرند. برای تشخیص این دو مورد با هم می‌توان از موارد زیر استفاده کرد.

  • اولین راه برای تشخیص اتانول و متانول، بوییدن آن ها می‌باشد. زیرا بوی متانول بسیار تیز و تند و ناخوشایند می‌باشد.
  • راه بعدی، برای تشخیص آن ها می‌توان از شعله استفاده کرد. اگر کمی از مایع را بسوزانیم و رنگ شعله زرد شود، ماده متانول است و اگر آبی شد، ماده اتانول می‌باشد.
  • ایمن‌ترین روش برای تشخیص این دو ماده از هم، استفاده از ترکیب سدیم دی کرومات و سولفوریک اسید می‌باشد. کافی است این ترکیب را به الکل اضافه کنید. اگر بوی آن میوه‌ای بود، اتانول است و اگر تندوتیز بود، ماده متانول است.

متانول

روش‌های تولید متانول

برای تولید و به‌کارگیری این الکل از دو روش متفاوت می‌توان بهره گرفت.

یکی از روش‌های قدیمی‌تر برای تولید متانول، هیدروژن دار کردن مونوکسید کربن می‌باشد. ترکیب مونوکسید کربن و هیدروژن را می‌توان از واکنش آب با متان و آلکان‌های دیگر به دست آورد. این روش بیشتر درگذشته مورد استفاده بود.

در روش جدیدتری که برای تولید متانول وجود دارد، از واکنش متان با بخار آب و گازهای طبیعی استفاده می‌شود. در این روش از کاتالیزورهایی بهره می‌گیرند که کارایی بیشتری دارند و در فشار پایین عمل می‌کنند.

روش متفاوت‌تری نیز برای تولید این ماده وجود دارد. برای به‌کارگیری این روش باید از واکنش هیدروژن و دی‌اکسیدکربن استفاده کرد. در این روش و با واکنش این دو مورد آب و متانول به وجود می‌آید.

کاربردهای مهم متانول

این ماده یکی از مهم‌ترین مواد شیمیایی شناخته می‌شود، زیرا می‌توان از آن مشتقات فراوانی نیز به دست آورد. از این ماده می‌توان در صنایع مختلف استفاده کرد. از مهم‌ترین کاربردهای آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • از این ماده می‌توان برای ساخت انواع چسب‌های صنعتی و ضدعفونی‌کننده‌ها استفاده کرد.
  • ساخت تخته سه لایی، انواع رنگ‌ها، انواع پلاستیک‌ها و … از دیگر کاربردهای متانول می‌باشند.
  • برای مصارف خانگی و درست‌کردن انواع رزین‌ها نیز می‌توان از آن بهره گرفت.
  • حلال‌ها و ضد یخ ها نیز به‌وسیله این ماده ساخته می‌شوند.
  • بسیاری از دوربین‌های عکاسی و ظروف آشپزخانه نیز به‌وسیله متانول ساخته می‌شوند.
  • از کاربردهای جدید این ماده می‌توان به تولید دی متیل اتر اشاره کرد. این ماده به‌عنوان سوخت قرن جدید شناخته می‌شود زیرا می‌تواند جایگزین مناسبی برای نفت و گاز باشد.

 

متانول

موارد ایمنی استفاده از متانول

همان‌طور که بیان کردیم این ماده بسیار سمی است و به‌هیچ‌عنوان نباید خورده و یا لمس شود. موارد ایمنی زیادی در مورد این ماده وجود دارد که مهم‌ترین آن ها شامل موارد زیر می‌شود.

تماس با چشم: به‌هیچ‌عنوان نباید این ماده با چشم شما تماس داشته باشد، زیرا ممکن است باعث سوزش چشم، ایجاد لکه در چشم، نابینایی و … شود.

تماس با پوست: این ماده الکلی در تماس با پوست می‌تواند اثرات جبران‌ناپذیری را به وجود آورد. به طور مثال این ماده در تماس با پوست می‌تواند باعث سوزش و تحریک پوست، به‌وجودآوردن خشکی، ورود به اعصاب بدن، مرگ و … شود.

خوردن الکل: خوردن این ماده به دلیل سمی بودن می‌تواند باعث سوزش در دهان و گلو، حالت تهوع، کوری، مرگ و … شود.

بوییدن این ماده: حتی بوی این الکل نیز می‌تواند اثرات بدی روی فرد بگذارد. استنشاق آن می‌تواند باعث سوزش بینی، سوزش گلو، مشکلات تنفسی، کوری و … شود.

برای ایمنی بیشتر باید مقررات مهمی در مورد نگهداری و جابه‌جایی این ماده وجود داشته باشد. افرادی که قصد جابه‌جا کردن آن را دارند نباید از سیگار و مواد خوراکی استفاده کنند. ظروف نگهداری این ماده بهتر است از جنس پلاستیک و یا فلز باشند. برای نگهداری آن ها نیز باید از مکان‌های دارای تهویه و خنک استفاده کرد.

متانول در ایران

متانول یکی از مواد مهم و کاربردی در جهان و ایران می‌باشد. به همین سبب مجموعه‌ها و مجتمع‌های زیادی اقدام به تولید این ماده کرده‌اند. چهار مجتمع در این مجموعه، از بزرگ‌ترین مراکز تولید متانول می‌باشند. پتروشیمی زاگرس، پتروشیمی شیراز، پتروشیمی خارک و پتروشیمی فناوران از مهم‌ترین آن ها می‌باشند. از بین این چهار مورد، مجتمع زاگرس یکی از مشهورترین و بزرگ‌ترین مجتمع‌ها در بین انبوه‌سازان دنیا به شمار می‌رود که اقدام به تولید انبوه این ماده کرده است. این مجتمع حدود ۶۰ درصد از نیاز ایران را برطرف می‌کند.

شرکت بازرگانی آلکا اکسیر یکی از شرکت‌هایی است که می‌تواند به شما در تهیه متانول شیراز و متانول زاگرس یاری برساند، به همین سبب می‌توانید با اطمینان خاطر آن را خریداری کنید. مواد اولیه، مهم‌ترین و اثرگذارترین مورد در زمینه کیفیت نهایی محصول می‌باشد. اگر شما نیازمند متانول هستید می‌توانید با اطمینان خاطر آن را از شرکت آلکا اکسیر خریداری کنید.

این شرکت تلاش می‌کند که با نیروی کار ماهر خود، بهترین مواد اولیه را به مشتریان خود ارائه دهد و تا به امروز توانسته است رضایت تمام مشتریان را به خود جذب کند. مهم‌ترین سرمایه این شرکت، رضایت مشتریان و کیفیت بالای مواد اولیه کارخانه‌ها می‌باشد.