پتاس یا هیدروکسید پتاسیم جامدی بی بو، سفید و نا هموار است که با فرمول شیمیایی KOH شناخته می‌شود. این ماده معدنی نام‌های دیگری هم دارد که گاهی با آنها شناخته می‌شود که عبارت‌اند از پتاسیم کاستیک، پتاس کاستیک، پتاس سوزآور، پتاسیم پرک و پتاسیم هیدراته. مردم معمولاً به پتاس، خاکستر هم می‌گویند که به صورت جامد سفید رنگ در بازار یافت می‌شود.

پتاس

 

کاربرد پتاس چیست؟

این ماده به دلیل خاصیت‌هایی که دارد در موارد مختلف کاربرد دارد. از طرفی می‌توان گفت که در ماده‌ای که از سود استفاده می‌شود پتاس هم نیز کاربرد دارد. پتاس در تولید صابون، شوینده‌ها، تولید کود شیمیایی، تصفیه نفت، آبکاری الکتریکی، تولید مواد شیمیایی، لیتوگرافی و … مورد استفاده قرار می‌گیرد.

از آنجایی که انحلال پتاس گرمازا است با در تماس بودن با دست به راحتی آب شده و به راحتی با چربی پوست واکنش می‌دهد. واکنش تدریجی این ماده با دی‌اکسیدکربن موجود در هوا باعث تولید کربنات پتاسیم می‌شود.

این ماده به دلیل اینکه دارای خواص گوناگونی است در صنعت و کشاورزی هم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پتاس دارای یک نقطه اشتراک و تناقض با پتاس است. پتاس همانند سود به شدت دارای ویژگی قلیایی است و برعکس سود عاری از کلر است. به همین خاطر می‌توان برای خنثی سازی محلول‌ها از آن استفاده کرد.

تأثیرات مهم پتاس بر روی گیاهان چیست؟

همان طور که در مطالب فوق به آن اشاره کردیم پتاس دارای خاصیت‌های مختلفی است و همین امر سبب شده است که در حیطه‌های مختلف مورد استفاده قرار گیرد. در ادامه در مورد تأثیرات مهم این ماده بر روی گیاهان صحبت می‌کنیم.

  1. پتاس باعث افزایش ریشه شده و در نهایت گیاه را در برابر عوامل مختلف مانند دمای پایین، خشکی و … حفظ می‌کند.
  2. با استفاده از پتاس می‌توان از خم شدن ساقه و ریشه جلوگیری کرد.
  3. پتاس باعث می‌شود که حداقل شصت آنزیم را در گیاه فعال کند و رشد گیاه را بیشتر کند.
  4. با استفاده از پتاس می‌توان مقدار نشاسته و پروتئین در گیاهان را افزایش داد.
  5. پتاس می‌تواند از دست دادن آب در توسط سلول‌ها را کند کرده و مدت زمان بیشتری آب را در سلول نگه دارد.

البته کود پتاس انواع مختلفی دارد که هر کدام از آنها از ترکیبات مختلفی شکل گرفته‌اند. از طرفی هر کدام از آنها می‌توانند در موارد مختلف مورد استفاده قرار گیرند. به دلیل اینکه هر کدام از انواع پتاس‌ها ترکیبات مختلفی دارند خواص آنها هم کمی متفاوت است. به همین خاطر قبل از خرید می‌بایست به مصرف و کاربرد آن توجه کرد.

پتاس

 

قیمت پتاس چقدر است؟

همانند دیگر مواد شیمایی و دیگر محصولات، قیمت هر مواد در هر فروشگاه متغیر است. بازرگانی آلکا اکسیر قیمت‌هایی را برای ترکیبات شیمیایی خود مشخص کرده است که کاملاً به صرفه باشد. دقت داشته باشید که برای خرید پتاس و یا هر محصول شیمیایی دیگر تنها از فروشگاه‌های مورد اطمینان خرید کنید. بازرگانی آلکا اکسیر این اعتماد را به وجود آورده است تا مشتریان بتوانند به راحتی خرید خود را انجام دهند.

برای اطلاع از قیمت‌ها می‌توانید با اعضای مجموعه آلکا اکسیر در تماس باشید. این مجموعه به صورت تمام وقت در اختیار مشتریان قرار گرفته تا با عرضه بهترین خدمات، رضایت مشتری را کسب کند.