کربنات سدیم چیست؟

یکی از کاربردی‌ترین مواد شیمیایی صنعتی، کربنات سدیم نام دارد. این ماده به نام‌های سودا اش، دو سود، سودای شست و شو و کریستال سودا نیز معروف است. این ماده در حالت عادی به رنگ سفید و جامد است. کربنات سدیم در دو فرم سبک و سنگین تولید می شود که هر کدام از آن ها ویژگی‌های خاص خود را دارند.

کربنات سدیم سبک و سنگین از لحاظ ساختار مولکولی و شیمیایی کاملا مشابه به هم هستند. تفاوت آن‌ها در حالت فیزیکی و اندازه ی کریستال و چگالی می باشد.

کربنات سدیم سبک به نوعی از آن گفته می شود که بسیار ریز و پودری است و به رنگ سفید دیده می‌شود. این مدل بوی منحصر به فردی ندارد و حاوی مقدار کمی سدیم کلرید می باشد. چگالی آن نیز حدود ۷۷.۰ گرم بر لیتر است که تقریبا نصف چگالی سدیم کربنات سنگین است. این نمونه در محلول‌ها به عنوان ماده‌ی شیمیایی مورد استفاده قرار می گیرد. کربنات سدیم سنگین به صورت جامد و بیشتر در ساخت شیشه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سودا اش در کیسه های پلیمری در اندازه های مختلف بسته بندی می شود.اندازه های این بسته بندی ها بر اساس نیاز مشتریان قابل تغییر است. این بسته ها باید به صورت کاملا کاور شده و در مکانی خنک و خشک نگهداری شود تا آسیبی به آن ها وارد نشود.

از بزرگ ترین شرکت های معتبر در زمینه ی تولید کربنات سدیم، می توان به شرکت کربنات سدیم سمنان اشاره کرد.

 

کاربردهای کربنات سدیم

به دلیل کاربردی بودن این ماده، می توان آن را در صنایع مختلف استفاده کرد. به طور مثال می توان از نوع سنگین این ماده در صنعت مواد شیمیایی و از نوع سبک آن در صنعت تصفیه آب، نفت و گاز و … استفاده کرد. از مهم ترین کاربرد های این ماده می توان به موارد زیر اشاره کرد.

ساخت شیشه

یکی از اصلی ترین کاربرد های کربنات سدیم ، تولید شیشه می باشد. سیلیس خالص برای ذوب شدن به دمای ۲۰۰۰ درجه نیاز دارد. شرکت ها برای صرفه جویی در هزینه ی سوخت، سدیم کربنات را با ماسه خام تولید می کنند زیرا کربنات می تواند نقطه ی ذوب را به میزان چشمگیری پایین آورد. تولیدکنندگان همچنین می توانند برای مقاوم شدن شیشه از سنگ آهک نیز استفاده کنند.

تصفیه آب

یکی از بهترین کاربرد های کربنات سدیم، تصفیه آب می باشد. این ماده می تواند اثر کلر و اسید را به صورت کامل خنثی کند. همچنین می توان از آن برای شست و شو لباس به عنوان نرم کننده آب استفاده کرد.

رنگرزی و آجر سازی

در رنگرزی ها و آجرسازی ها نیز می توان از سدیم کربنات استفاده کرد. زیرا کربنات سدیم می تواند پیوند بین الیاف و رنگ را به میزان چشمگیری قوی سازد. در صنعت آجرسازی نیز می تواند به عنوان مرطوب کننده مورد استفاده قرار بگیرد و آب مصرفی را به میزان زیادی کاهش دهد.

تصفیه روغن های گیاهی

یکی از کاربرد های سودا اش، تصفیه ی روغن های گیاهی می باشد. این ماده می تواند به عنوان جدا کننده اسید های چرب آزاد در روغن های گیاهی کاربرد داشته باشد.

صنایع خوراکی

شرکت های صنایع غذایی برای تنظیم کردن میزان ترشی و پایدار کردن مواد غذایی از سودا اش استفاده می کنند. به طور مثال در بستنی چوبی، ماکارونی، چوب شور و … از این ماده استفاده می شود.

مواد شوینده

کربنات سدیم دارای خواص پاک کنندگی و آنتی باکتریال بسیار قوی است و می تواند به خوبی لکه ها را از بین ببرد. به همین سبب می توان از آن در ساخت پودر لباسشویی، مایع ظرفشویی، صابون و … استفاده کرد. در مواد بهداشتی مانند خمیر دندان، شامپو و … نیز می توان از کربنات سدیم استفاده کرد.

آب استخر

یکی از مشکلات مهم در آب استخر میزان پی اچ آب می باشد. می توان با استفاده از کربنات سدیم، پی اچ آب را تنظیم کرد. زیرا اگر پی اچ آب تنظیم نباشد، مشکلات جدی برای پوست افراد به وجود می آید.

علاوه بر موارد بالا می توان موارد دیگری را نیز به عنوان کاربرد های کربنات سدیم معرفی کرد. تولید کاغذ، الکترولیز، از بین بردن لکه های الکل و روغن، تنظیم کننده ی اسیدیته، آزمایشگاه های شیمی ، تصفیه نفت خام، ضد رسوب و … از دیگر کاربرد های این ماده می باشد.

خطرات سدیم کربنات

سودا اش علاوه بر اثرات مثبت و مفیدی که دارد می تواند در موارد خاص اثر نامطلوب ناچیزی نیز داشته باشد. این اثر مربوط به PH محیط می باشد. اگر سودا اش را رقیق کرده باشیم و میزان غلظت آن کمتر از ۱۰۰ میلی گرم بر لیتر شده باشد، خطری ایجاد نمی کند و کاملا بدون ضرر است.

خوردن کربنات سدیم اگر به میزان کم باشد مشکلی ایجاد نمی کند اما اگر به میزان زیاد باشد ممکن است فرد با مشکل مواجه شود. تماس این ماده با چشم و پوست ممکن است باعث حساسیت و ایجاد قرمزی در چشم شود. بوییدن آن نیز باعث سوزش گلو و بینی می شود. تمام این موارد به دلیل ذرات ریزی است که این ماده دارد. در نتیجه به طور کلی این ماده خطرناک نیست و خطری برای افراد ندارد اما با این حال بهتر است در زمان استفاده از آن جوانب احتیاط را رعایت کرد.

 

بازرگانی آلکا اکسیر

بازرگانی آلکا اکسیر یکی از بهترین شرکت ها در زمینه ی تهیه و تأمین مواد پلیمری و شیمیایی است. این شرکت نیاز های کارخانه ها را نزدیک به قریب ۳۰ سال به خوبی تامین کرده است. سرمایه ی اصلی ما، رضایت مشتریان و شرکت های مورد معامله است که می تواند به خوبی کیفیت بالای محصولات را نشان دهد.

از مهم ترین محصولات این شرکت می توان به کربنات سدیم(سبک-سنگین) سمنان اشاره کرد. شایان ذکر است که بازرگانی آلکا اکسیر، نمایندگی کارخانه کربنات سدیم سمنان، مستقیم از درب کارخانه و بدون واسطه، در تهران است.

کارشناسان و مهندسان استخدام شده در این شرکت بسیار در کار خود حرفه ای هستند و از تجربه ی کافی برخوردار می باشند. به همین سبب کیفیت محصولات تأمین شده توسط این شرکت، بسیار بالا است.

به منظور سفارش کربنات سدیم سمنان می‌توانید از طریق شماره‌های درج شده با ما در تماس باشید.

C:\Users\LENOVO\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\semnan-soda-ash-4.png

 

قیمت کربنات سدیم

از آنجا که قیمت کربنات سدیم در نوسان میباشد . لطفا برای گرفتن آخرین قیمت با ما در تماس باشید .

شماره های تماس : ۰۲۱۳۳۴۴۳۰۷۴ ، ۰۲۱۳۳۵۴۲۹۷۱ ،۰۹۱۹۹۳۴۶۰۶۶ ، ۰۹۱۹۹۳۴۶۰۶