آب اکسیژنه با نام هیدروژن پراکسید نیز شناخته می شود. این ماده به صورت مایعی بسیار شفاف و بدون رنگ دیده می شود. از دیگر ویژگی های آب اکسیژنه می توان به لزج بودن آن و بوی خاص آن اشاره کرد. از این مایع می توان در صنایع مختلفی استفاده کرد به همین سبب یکی از مواد بسیار پرکاربرد شناخته می شود. آشپزخانه یکی از مکان هایی است که می توان هیدروژن پراکسید را در آن پیدا کرد. هیدروژن پراکسید یک عامل اکسید کننده بسیار قوی و  غیر قابل احتراق می باشد.

این ماده مزایا و فواید بسیار زیادی دارد که در ادامه با آن ها آشنا خواهید شد. از مهم ترین آن ها می توان به سرعت بخشیدن به بازسازی بافت، عملکرد بهتر دستگاه گوارش، تنظیم سطوح هورمونی و … اشاره کرد.

این ماده دارای انواع مختلفی است که افراد می توانند با توجه به نیاز خود یکی از آن ها را خریداری کنند. آب اکسیژنه ایرانی، آب اکسیژنه تبریز و پاشا از مهم ترین و رایج ترین هیدروژن پراکسیدهایی هستند که به وفور یافت می شود. یکی از انواع هیدروژن پراکسید های ترکی، آب اکسیژنه پاشا نام دارد.

آب اکسیژن1

کاربرد های مهم آب اکسیژنه

یکی از کاربردی ترین مواد شناخته شده، آب اکسیژنه می باشد. در صنایع مختلف می توان از آن استفاده کرد. مهم ترین آن ها به صورت زیر می باشد.

 • در صنعت کاغذ سازی و تولید پارچه می توان از آب اکسیژنه استفاده کرد. زیرا این ماده خاصیت سفید کنندگی بالایی دارد و می تواند تولیدات بهتر و با کیفیت تری را برای شما به ارمغان آورد.
 • شرکت ها و کارخانه های تولید آب میوه و مواد لبنی هیدروژن پراکسید برای ضدعفونی کردن بسته بندی های خود استفاده می کنند.
 • در صنایع فنی می توان از هیدروژن پراکسید برای تولید تجهیزات و وسایل الکترونیکی استفاده کرد.
 • به دلیل خاصیت اکسید کنندگی قوی آب اکسیژنه از آن در صنعت پزشکی نیز به وفور استفاده می شود.
 • در تولید مواد ضدعفونی کننده و سفید کننده در صنعت شیمی نیز می توان از این ماده به میزان زیادی استفاده کرد.

آب اکسیژن 2

 

خواص درمانی آب اکسیژنه

همانطور که بیان کردیم آب اکسیژنه خواص بیشماری دارد. برخی از این خواص، خاصیت درمانی دارند و می توان از آن برای درمان مشکلات استفاده کرد. از مهم ترین خواص درمانی آن می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • ضدعفونی کردن زخم: یکی از رایج ترین خواص درمانی این ماده، پاک سازی زخم ها می باشد. با استفاده از هیدروژن پراکسید می توان زخم ها و بریدگی ها را شست و شو داد تا زخم ها دچار عفونت نشوند و درد آن ها نیز کم شود.
 • درمان بوی بدن دهان: با استفاده از آب اکسیژنه می توان بوی بد دهان را از بین برد. افرادی که دهانشان بوی بد می دهد، می توانند این مایع را برای ۳۰ ثانیه در دهان خود نگه دارند و بعد آن را به بیرون بریزند. این کار باید تنها یک مرتبه در هفته انجام شود. زیرا زیاده روی در انجام آن باعث از بین رفتن باکتری های مفید خواهد شد.
 • سفید کردن دندان: برخی از افراد از رنگ دندان های خود رضایت ندارند و احساس می کنند که دندان ها سفید نیستند. این افراد می توانند هیدروژن پراکسید را با خمیر دندان خود مخلوط کنند و بعد مسواک بزنند. درد دندان نیز با نگه داشتن آن در دهان کاهش پیدا می کند.
 • درمان عفونت های قارچی: یکی از مهم ترین خواص درمانی آب اکسیژنه، درمان عفونت های قارچی می باشد. این ماده می تواند عفونت های قارچی مهبل را از بین ببرد.
 • روشن کردن مو: به وسیله ی آب اکسیژنه می توان موها را روشن کرد. برای این کار تنها کافیست آب اکسیژنه را با آب به یک اندازه مخلوط کنید و به صورت اسپری روی مو ها بزنید و سپس موها را شانه کنید. این کار باعث روشن شدن مو می شود. همچنین ریشه درآمده مو را نیز می توان به وسیله ی این ماده روشن کرد.
 • تمیز کردن لنز چشم: یکی از خواص درمانی و کاربردی این ماده، تمیز کردن و ضدعفونی کردن لنز چشم می باشد. به جای استفاده از مواد ضدعفونی کننده گرانف می توانید از این ماده استفاده کنید که بسیار مفید و ارزان است.

آب اکسیژن 3

کاربرد های آب اکسیژنه در خانه داری

یکی از مهم ترین کاربرد های این ماده، استفاده آن در وسایل بهداشتی و تمیز کننده می باشد. در خانه داری به وفور می توان از این ماده  استفاده کرد. از بهترین موارد استفاده از آن در خانه داری می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • تمیز کردن: تمیز کردن موارد بسیاری در خانه به وسیله ی آب اکسیژنه امکان پذیر است. تمیز کردن توالت، کاشی های حمام، آینه های حمام و دستشویی و … از مهم ترین این می باشند.
 • ضدعفونی کردن برس : برس های آرایشی محل مناسبی برای جمع آوری باکتری ها می باشند. به همین سبب حتما باید هر چند وقت یک بار آن ها را به خوبی تمیز و ضدعفونی کرد. برای این کار می توانید تنها ۳ درصد آب اکسیژنه را با آب مخلوط کنید و به برس بزنید.
 • پاک کردن لکه های سخت: لکه های بسیار مقاوم لباس ها را می توان به وسیله ی این ماده از بین برد. برای این کار باید دو سوم هیدروژن پراکسید را با یک سوم ماده ی شوینده مخلوط کنید و به صورت مستقیم روی لکه ها بزنید و بعد از مدت زمانی آن را بشویید. دقت کنید این کار را تنها روی لباس های سفید انجام دهید.
 • کشتن حشرات: یکی از بهترین کاربرد های این ماده کشتن حشرات می باشد. شما می توانید با اسپری کردن آن در قسمت های دیده شده، حشرات را به راحتی از بین ببرید.
 • شستن بهتر ظرف ها: خانم هایی که دوست دارند، ظرف هایشان بهتر تمیز شوند و بلوریجات آن ها شفاف شود، می توانند از این ماده درون مایع ظرفشویی بریزند. برای این کار تنها چند قطره کافیست.
 • ضدعفونی کردن ظرف های غذا: برای استفاده مجدد از ظروف غذا، بسته بندی های پلاستیکی و … می‌توانید آب اکسیژنه را به آن ها اسپری کنید و بعد از گذشت مدت زمانی آن ها را بشویید.